Fundacja TV Puls „Pod Dębem” ufundowała remont i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Łodzi

 

Fundacja TV Puls „Pod Dębem” przekazała do użytkowania wyremontowane i w pełni wyposażone pomieszczenie sanitarne w Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Łodzi. To pierwszy zrealizowany przez Fundację projekt.

 

Dom Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Łodzi jest pierwszym miejscem, które Fundacja TV Puls „Pod Dębem” objęła patronatem. Podopieczni DPS są aktywni i pełni życia, jednak cierpią na wiele dolegliwości wynikających z wieku. Celem remontu było usunięcie wszystkich barier architektonicznych i zamontowanie nowoczesnych systemów kąpielowych.

Najważniejszym elementem remontu jest sprzęt pielęgnacyjno – rehabilitacyjny składający się z wanny do kąpieli oraz podnośnika, zamontowanego w taki sposób, aby dojście do niej było wygodne zarówno dla obsługi, jak i dla pacjenta. Urządzenie jest wyposażone w system do dezynfekcji wanny i układ hydromasażu. Dzięki pneumatycznemu pilotowi można sterować podnoszenie i opuszczanie. Wanna jest przystosowana do współpracy z wózkiem – podnośnikiem do kąpieli.

Możliwość samodzielnego umycia się czy wykonania porannej toalety wydaje nam się czymś oczywistym i prostym. Z definicji jest prywatną i samodzielną czynnością. Jednak z wiekiem się to zmienia i – gdy pojawiają się problemy ze zdrowiem – mycie się staje się nie tylko trudne, ale zabiera też dużo czasu i wymaga pomocy ze strony innych osób. Dlatego uważamy, że tak ważne jest przywrócenie mieszkańcom Domu „Pogodna Jesień” swobody cieszenia się tak prostą i kluczową czynnością w życiu” – podkreśla Erin Dąbska, prezes Fundacji TV Puls „Pod Dębem”.

Projekt zrealizowany przy współpracy z ekspertami spełnia najważniejsze wymogi związane z ergonomią pomieszczenia sanitarnego i ułatwia pracę opiekunom oraz podnosi komfort życia mieszkańcom ośrodka. Pomieszczenie zaprojektowano zgodnie z obowiązującymi normami dla osób niepełnosprawnych. Celem Fundacji było połączenie wymogów praktycznych i estetycznych. Zazwyczaj łazienki dla niepełnosprawnych mają nieprzyjazny, chłodny wygląd, przypominający szpitalne toalety, a przecież seniorzy, osoby z częściowymi ograniczeniami ruchowymi, tak samo jak zdrowi i młodsi potrzebują przestrzeni przyjaznej.

Gresy wykorzystane do wyposażenia łazienki mają odpowiednie parametry antypoślizgowe. Pochwyty dla niepełnosprawnych ułatwiają użytkowanie urządzeń, takich jak miska ustępowa czy umywalka. Cały biały montaż zaprojektowano specjalnie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Lustro z możliwością regulowania kąta nachylenia umożliwia osobom zarówno chodzącym, jak i tym na wózkach wygodne przeglądanie się. Duży grzejnik drabinkowy zamontowany w pomieszczeniu sanitarnym jest umieszczony tak, aby zarówno osoba na wózku, jak i ta chodząca mogła powiesić na nim ręczniki do wysuszenia. Ostatnim detalem wartym uwagi jest oświetlenie: zastosowano oświetlenie zarówno techniczne, jak i ozdobne przy lustrze, dzięki czemu pomieszczenie jest dobrze doświetlone i przytulne.

„To, że udało nam się przeprowadzić remont łazienki jest nie tylko sukcesem naszej fundacji, ale przede wszystkim poprawą codziennego życia mieszkańców. Dzięki temu codzienne czynności staną się dla nich łatwiejsze i mniej krępujące”  – podsumowuje Erin Dąbska.

Architekt wnętrz Anna Zawitkowska dodaje: „Współpraca przy tym projekcie była dla mnie bardzo ciekawym i wzbogacającym mnie doświadczeniem zarówno w aspekcie zawodowym, jak i prywatnym. Projektowanie dla osób starszych, niepełnosprawnych, to nie tylko kwestia estetyki i design. Tutaj liczy się przede wszystkim funkcjonalność i ergonomia. Dodatkowo udało mi się ubrać to wnętrze w ładne i przyjazne dla oka materiały. Oby więcej tego typu realizacji! W każdej z nich z przyjemnością będę uczestniczyć”.

Fundacja TV Puls „Pod Dębem” planuje już kolejne projekty. Wsparcie darczyńców umożliwia realizacje takich akcji jak ta i możliwość planowania następnych. Pamiętajcie – jeden sms, a znaczy tak wiele!

 

Informacje dodatkowe:

Prezes Erin Dąbska

Erin Dąbska, Prezes Fundacji „Pod Dębem”, dodaje: „Jesteśmy fundacją, która powstała po to, żeby dbać o godną starość ludzi w Polsce. Mam świadomość, jak wiele jest do zrobienia w tym obszarze, z jak wieloma kłopotami dnia codziennego borykają się dziś ludzie starsi, ich rodziny i opiekunowie. Nie rozwiążemy wszystkich problemów, ale dołożymy wszelkich starań, aby dzięki naszej działalności charytatywnej życie seniorów, o których społeczeństwo często zapomina, było lepsze”.

Erin Dąbska  objęła stanowisko Prezesa Fundacji jako wolontariuszka, dedykując swój czas i energię potrzebującym. Całe życie udziela się dobroczynnie. Czynnie wpiera organizacje charytatywne, uczestniczy i organizuje akcje dobroczynne wśród społeczności lokalnych Pomagała polskim rodzinom  w rozwiązywaniu ich codziennych problemów prowadząc m.in. program „No Problem” w TV Puls.

Fundacja TV Puls „Pod Dębem” powstała z inicjatywy Telewizji Puls w styczniu 2013 r. Fundacja pomaga placówkom opiekuńczym, medycznym, domom opieki społecznej, domom seniora oraz – w szczególnych przypadkach – osobom indywidualnym.

Zapraszamy na stronę fundacji: www.fundacjapoddebem.pl

Profil FB: fundacjatvpulspoddebem oraz Instagram: fundacjatvpuls