Od zarania dziejów Matka dla kobiety jest pierwowzorem kobiecości.

W związku z tym, iż dzieci są całkowicie zależne od swoich opiekunów, to właśnie poprzez kontakt z nimi tworzą wiedzę o świecie który ich otacza, w którym żyją.

Relacja matki z córką tworzy fundament jej tożsamości jako kobiety, w znaczącym stopniu wpływa na jej poczucie własnej wartości.

Związki pomiędzy tymi dwiema kobietami bywają różne, czasem mają charakter wspierający, trudny, burzliwy, pełny buntu z obydwu stron, czasem rywalizacyjny.

W toku życia przechodzą różne fazy, od pełnej zależności córki wobec matki w okresie dziecięcym, poprzez tworzenie własnej tożsamości młodych dziewcząt, rozkwitu w kobietę zakładającą swoją własną rodzinę, związek, bycie matką.

Kiedy nadchodzi czas, gdy córka ma już matkę seniorkę, relacje ponownie ulegają zmianie.

W tym okresie życiowym córka i matka są na dwóch różnych płaszczyznach życiowych.

Zazwyczaj życie córki jest tak intensywne i pełne obowiązków, iż obydwie kobiety oddalają się od siebie emocjonalnie, nawet wówczas, gdy seniorka pomaga córce przy wychowywaniu dzieci.

Jak zatem można poprawić relacje między matką seniorka a córką, która jest już w pełni ukształtowana kobietą?

Na początku spójrzmy na siebie z dystansu… Bez oczekiwań, żalu, a z dozą ciekawości, otwartości na drugiego człowieka.

Spójrzmy na matkę jak na nową poznaną osobę, która niesie ze sobą swoją historię.

Matka zaś, niech spojrzy na córkę w ten sam sposób.

Czegóż możemy się dowiedzieć o sobie nawzajem, czy coś jeszcze łączy te dwie kobiety?

Jeśli tak, to warto pogłębić tą więź, poprzez wspólnie spędzony czas, jeśli nie, to warto zadać sobie pytanie, czy jest szansa na ponowne połączenie?

Relacje córki z matka seniorką:

Zastanów się na jakim etapie są Wasze relacje, czy mają zdrowy charakter, czy toksyczny, jesteście sobie bliskie, bądź całkowicie oddalone?

Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, kolejnym krokiem będzie zajrzenie w głąb siebie i zweryfikowanie tego jakiej relacji chcesz, potrzebujesz ze swoją matką?

Czy taka relacja jest możliwa?

Zawsze warto spróbować porozmawiać o swoich oczekiwaniach, uczuciach względem matki. Pamiętaj, nikt z nas nie potrafi czytać w myślach 😉

Póki masz szansę na zmianę – pogłębienie relacji, wykorzystaj ja

Magdalena Klimek – psycholog, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna.

Prowadzi gabinet w Chyliczkach k. Konstancina-Jeziornej. Pracuje z pacjentami online.

Obserwuj nas na

FB: facebook.com/fundacjatvpulspoddebem