Czy w wieku senioralnym można się zakochać? Czy w długoletnich związkach da się jeszcze przywrócić utracony płomień miłości? Jak to zrobić?

Na te i inne pytanie związane z tematem relacji romantycznych oraz przyjacielskich w późnym wieku, (tzw. w jesieni życia) odpowie niezastąpiona p. psycholog Magdalena Marciniak w czwartym odcinku cyklu spotkań z psychologiem w ramach projektu „Sieć Pokoleń – bezpieczny Senior online”.

Pani Magdalena przekonuje, że każdy może kochać, a także, że na uczucia miłości, bliskości i przywiązania zawsze jest odpowiednia pora, niezależnie od wieku. Co ciekawe, często zapominamy, że randki i satysfakcja łóżkowa są możliwe w wieku senioralnym, a otwarcie się na takie nierzadko zapomniane przeżycia może przyczynić się do ogólnej poprawy zdrowia psychicznego oraz fizycznego.

Długoletnie małżeństwa Seniorów pozbawione są często dawnej czułości i empatii. Można to zmienić, przy odrobinie chęci otwierając się na siebie nawzajem ponownie i – dla przykładu – zaproponować spokojną, ciepłą i szczerzą rozmowę, która może okazać się trudna, ale jest niezbędnym krokiem ku poprawie jakości związku. Podobnie, wejście w nową relację w wieku senioralnym również nie jest proste, gdyż wiąże się z nim często stres oraz lęk przed zmianą. Pani psycholog tłumaczy jednak, że stworzenie nowej relacji romantycznej bądź przyjacielskiej jest w późnym wieku możliwe, a nawet korzystne.

Zachęcamy do obejrzenia całego odcinka!